Ať už nakupujete oblečení nebo materiál na pletení a háčkování, může se vám hodit můj stručný výčet níže, který popisuje co které logo vlastně znamená. Tento příspěvek pro vás píšu proto, že se často setkávám s nabídkami prodejců, kteří sami nejsou poučeni a vydávají nabízené oblečení za bio bavlnu případně organickou bavlnu aniž by výrobek měl příslušný certifikát.
Nejprve velice stručně o tom, proč byste měli kupovat oblečení z bio bavlny případně alespoň s jiným certifikátem, který zaručuje šetrnou výrobu. Textilní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících průmyslů. Polyester, akryl, polyamid a další jsou vpodstatě plasty. Při praní se pak z oblečení, které je z nich vyrobené, uvolňují mikroplasty. Ty se nám dostávají do vody. Ještě není známo, jak se dlouhodobá konzumace mikroplastů podepisuje na našem zdraví, ale já osobně plasty jíst a pít nechci. Bavlna je přírodní materiál, ale i zde je jeden velký háček. Při jejím pěstování se běžně používá ohromné množství pesticidů, nebudu udávat čísla, protože jsem to neviděla na vlastní oči, ale je to opravdu hodně. Pěstuje se tímto způsobem, aby se dosáhlo velkého výnosu. Tady pak nastupuje na scénu bio neboli organická bavlna. Tato slova znamenají to samé, a to že bavlna byla vypěstována bez použití těchto pesticidů.
Jak tedy poznat bio neboli organickou bavlnu?
Asi nejpoužívanější certifikát bio bavlny je GOTS. Anglicky celým názvem je to Global Organic Textile Standard. Co nám zaručuje? Oblečení, ale i materiál, s tímto certifikátem je minimálně ze 70 % suroviny organického původu a současně, že celý výrobní proces splňuje náročné environmentální standardy a je etický. Existují dvě úrovně: výrobky z 95 – 100 % bio vláken a výrobky z 70 – 94 % bio vláken. Výrobci označují své výrobky tímto logem, opět jsou dvě verze a ona procenta byste na nich měli najít. Logo by mělo obsahovat i číslo certifikátu neboli ono Licence no, pod kterým byste měli být schopni certifikát dohledat.
Dalším velice častým certifikátem je Standard 100 od OEKO – TEX. A tady POZOR. Tento standard pouze zaručuje, že v textílii nejsou žádné škodlivé látky a že proces výroby je ekologický. Nezaručuje organický původ surovin, ze kterých je výrobek vyroben. Proto není možné takové oblečení vydávat za bio bavlnu. Důkazem tohoto je, že toto logo můžete najít i na oblečení vyrobeném z polyesteru a jiných nepřírodních materiálů. Je to samozřejmě také záruka toho, že vaše triko, povlečení či cokoli jiného textilního je vyrobeno šetrně, ale neřeší to problém neekologického pěstování bavlny popsaný výše. Logo určitě znáte, ale pro jistotu přikládám. Existuje nová a starší verze. Opět by mělo být uváděno číslo certifikátu, pod kterým si můžete pravost ověřit.

Existují i další certifikáty, ale tyto dva jsou ty nejpoužívanější. Vždy si zkontrolujte, zda certifikát obsahuje licenční číslo. Po prodejci je požadujte, pokud není u výrobku uvedeno. Říká se: Důvěřuj, ale prověřuj!
Já mám například v nabídce sadu výrobků pro použití na pleť, kterou vyrábím z bio bavlny. Jedná se o 100% bavlněnou přízi od firmy Etrofil. Má certifikát jak GOTS, tak OEKO – TEX Standard 100. Na pásce má obě loga tak maličká, že nejdou přečíst čísla licence a navíc jsou přelepená čárovým kódem. Ale oba dva certifikáty jsem našla na jejich webu. Pletu z této příze žíňky, odličovací tamponky, houbičky na čištění pleti a chystám i další výrobky.