Toto je deset tipů, které mohou být začátkem pro každého z nás, jehož snem je udržitelná domácnost. Nejsou náročné na čas ani finančně. Dokonce díky nim ušetříte. Možná jste slyšeli, že žít ekologicky je drahé a nepohodlné, a to vás odradilo. Zkuste pro začátek tyto jednoduchosti. Možná, a já věřím, že určitě, je již děláte. Tak si je jen připomeňte, pro dobrý pocit z toho, že vlastně jste taky ekologický aktivista :-). A dočtěte až do konce, tam najdete bonusové tipy, které sice nešetří vaši peněženku, protože nic nestojí, ale příroda vám za ně bude vděčná.
1. Zkraťte dobu sprchování
Přírodě to pomůže, protože voda není samozřejmost, jak jsme se v předchozích suchých letech přesvědčili. A vaše peněženka? Budete platit méně za vodu. Zde přidám ještě staré známé: Zastavujte kohoutek, když si čistíte zuby. Udržitelná domácnost neplýtvá vodou.
2. Noste si sebou na nákupy vlastní tašku
Plastové tašky jsou zlo. Podle zákona vám je již prodejce ani nemůže dát zdarma. Kupování papírových stojí peníze. Zkuste si spočítat, kolikrát v týdnu jdete nakupovat. Pokud se vám stane, že tašku zapomenete, menší zlo je koupit si papírovou, ale ujistěte se, že ji použijete několikrát. Rozhodně ji po prvním odnesení nákupu nevyhazujte, uvidíte bude se hodit. Krásnou praktickou síťovku, která hodně odnese a vydrží, můžete pořídit v našem e-shopu.
3. Pouštějte pračku i myčku jen, když je plná
Myčka nádobí, ačkoli je na elektřinu je ekologičtější, protože spotřebovává méně vody. Má ji snad každá udržitelná domácnost. A to platí hlavně, když je naplněná, pokud budete mýt 3 hrníčky a dva talíře, vodu neušetříte. Stejné je to s pračkou. Ano na pořízení pračky a myčky padne nemalá částka, především, když si koupíte opravdu kvalitní úsporný model, ale nemáte ji už? Takže stačí se jen ujistit, že je zapínáte, když jsou plné.
4. Sušte prádlo na sluníčku
Kdykoli je to možné využijte vítr a sluníčko k vysušení vašeho vypraného prádla. Ušetříte elektrickou energii. V mnoha případech i vodu. Podívejte se, jestli vaše sušička na sušení nespotřebovává také vodu. Samozřejmě záleží, jakou sušičku máte. Elektrickou energii ušetříte každopádně. Také mám sušičku kombinovanou s pračkou. Bydlím v malinkém bytě bez balkónu. Takže v tomto moc nemohu jít příkladem, ale jen co to počasí dovolí, visí naše vyprané prádlo na šňůrách za oknem.
5. Pijte vodu z kohoutku
Prosím prosím nekupujte vodu v plastu. Kohoutková voda v ČR je kvalitní. První, co odbourejte úplně, jsou limonády. Vděčná vám bude nejen naše planeta, ale i vaše peněženka a vaše tělo.
6. Choďte více pěšky
Samozřejmě tím nemyslím na dálkové trasy, ale třeba nakoupit do obchodu. Dneska máme velké obchoďáky za každým rohem. Projděte se. Zlepšíte si kondici a ušetříte za benzín. Opět tento tip je dobrý i pro vaše zdraví.
7. Kupujte ovoce, když je jeho sezóna
Odkud pak myslíte, že ty příšerně drahé hrozny, jahody a další ovoce v zimě jsou? No hooodně zdaleka z Indie, někdy z Izraele, jindy z Jižní ameriky. Putují k nám na dlouhé vzdálenosti letadly, vlaky, kamiony. Na jahody si prostě počkejte, až bude jejich čas. Česká jablka a huršky, které vypěstovali naši sadaři, jsou lepší alternativou a ještě vám budou i lépe chutnat, protože uzrály na sluníčku. O příděl vitamínů nepřijdete.
8. Používejte pro své děťátko látkové pleny
Tento tip není pro všechny. Pokud ale máte doma miminko, ušetříte docela hodně peněz pořízením látkových plen. I mně docela trvalo, než jsme na látkové přešli. Teď používáme jednorázové plenky jen, když někam na delší dobu jdeme. Běžnou procházku zvládáme s látkovou. Kupujeme ekologické jednorázovky, vzhledem k malému množství, které potřebujeme, výrazně ušetříme. Je to takový kompromis.
9. Nepodléhejte módním trendům
Co mám na mysli? To tričko, které jste měli na sobě jen jednou, protože ta barva vám vůbec nesluší, ale byla zrovna strašně moderní, a tak jste si ho koupili. Ta sukně, ve které se vůbec necítíte dobře, protože je příliš krátká, ale měli ji všichni, tak jste si ji koupila. Kupujte si kvalitní klasické kousky, které vám budou dlouho sloužit a budete se v nich cítit dobře. Nakupujte z druhé ruky. Vyměňte oblečení s přáteli. A tak dále…Toto téma vydá vlastně na celý článek, takže bude.
10. Vařte si doma
Návštěva klasické restaurace, je poměrně ekologická, už ne tolik ekonomická. Problémem jsou řetězce rychlého občerstvení, kde jídlo nedostanete na talíři, ale v různých papírových a plastových krabičkách, dostanete k nim plastový příbor a pití v kelímku se slámkou. Vše jednorázové. Poté co dojíte, zůstane po vaší hostině na tácku hromada odpadu. I já jsem mnohokrát zhřešila, naposledy docela nedávno. Prozřela jsem právě při pohledu na ten tác a zařekla jsem se, že už to nikdy neudělám. Hodlám to dodržet. Nedobré je také objednat si jídlo s dovážkou. Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete vařit, nejekologičtější varianta je klasická restaurace.
Slíbené bonusy:
1. Třiďte odpad
Ano třiďte, jak správná udržitelná domácnost má. Nepodléhejte pesimistům, kteří vám tvrdí, že to stejně skončí na stejné skládce. Buďte v tomto optimista. Jděte příkladem.
2. Dejte si na schránku označení Nechceme letáky
Všechen ten papír, co se na letáky spotřebuje a proč? Abyste nakoupili věci, které vůbec nepotřebujete, protože jsou zrovna ve slevě. Pokud chcete zjišťovat, kde nakoupíte levněji základní potraviny, najděte si letáky na internetu. Já už letáky nechci dlouho. Pořád se najdou firmy, které můj nápis ignorují, především realitní kanceláře s jejich “rukou“ psanými poptávkami po koupi bytu. A mám takovou vychytávku. V našem vchodě se letáky hážou do krabice pod schránkami. Občas, když čekám na výtah si nějaký ten leták prolistuji. Zkuste tedy použít ten, který už někdo nechce. Sice moc nechápu, proč si tedy nedají na schránku ten nápis, když leták ze schránky putuje rovnou do krabice, ale to už je delší příběh.