Přeskočit na obsah

Děkujeme ovečkám za merino – zázrak přírody!

  • od
ovce

Miluji kvalitní materiály. Když mám vybrat přízi, ze které budu plést, velmi často sáhnu po merinu. Je to ovčí vlna z plemene merino. Člověk by si řekl, že je to přeci vlna a pletou se hlavně svetry a ponožky, a ty jsou na zimu. A ono je zrovna jaro a za rohem je léto. A já pořád pletu z merina… Pokusím se to vysvětlit a na závěr si neodpustím použít animáček nejmenované firmy, která vlnu vyrábí, protože je táááák roztomilý.

Nejdříve, co nám o vlně merino říká vševědoucí Wikipedie?

„Základním znakem vlny je její hřejivost, respektive schopnost zachytávat teplo. To je dáno díky struktuře vlněného vlákna, které obsahuje velké množství výstupků a „kapes,“ ve kterých se zachytává teplo, jenž produkuje nositel. Vytváří tak pocit tepla, který známe z klasických vlněných svetrů. Merino vlna je schopná absorbovat vlhkost v míře až 30 % svého objemu. V porovnání například s polyesterem je to mnohonásobně více. Vlhkost ve vlně se snadno zahřeje, nedochází tak k nepříjemnému, chladivému pocitu při pocení. Dalším důležitým faktorem je antibakteriální schopnost vlny. Je to dáno opět nepravidelnou strukturou vlákna. Bakterie, které se tak snadno množí na dokonale rovném vlákně umělých materiálů jsou zřejmě na vlněném vlákně zpomaleny a nemají tak dostatek živin z potu. Oblečení z merino vlny tak nezapáchá ani při dlouhodobějším nošení.

Wikipedie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Merino)

příze merino
Příze na pletení 100% merino je dostupná v našem e-shopu.

Takže co se stane, když si vezmete triko upletené z merina a zpotíte se? Pot se velice rychle vsákne, zahřeje a odpaří a bakterie nemají šanci a vás nebudou studit záda. Naši nejmenší, pro které tak ráda pletu, mají navíc úplně jinou termoregulaci. V důsledku velmi nízké vrstvy podkožního tuku špatně zadržují teplo. Je jim zima. Nepotí se, pokud se Vám miminko přehřeje, naskáčou mu tzv. potníčky. Vlna má skvělé termoregulační schopnosti, teplo zadržuje, ale v létě izoluje, drží vám externí teplo dále od těla. Merino má řadu funkčních vlastností, díky kterým je používáno na výrobu všemožného outdoorového ošacení.

A že vlna škrábe (někdo říká, že kouše)? Ano, to je pravda, ale záleží na její jemnosti. Merino, ze kterého pletu, a které je dostupné na našem eshopu je velmi jemné na dotek. Navíc jej můžete prát! Pokud tedy použijete  šetrný program, bez aviváže a bělidel a nízkou teplotu, výrobce uvádí max. 40°C. Návod na údržbu všech svých výrobků, vždy přikládám.

A kde že se to merino bere? S tím mi zase pomůže chytrá Wikipedidie?

„Merino je ekonomicky významné plemeno ovce domácí ceněné pro svou jemnou vlnu. Pochází pravděpodobně ze severní Afriky, odkud se ve vrcholném středověku dostalo do Španělska. Od 19. století se rozšířilo i do ostatních zemí, hlavním producentem merino vlny je v současnosti Austrálie. Jedno zvíře vyprodukuje 2-4 kg vlny ročně, špičkoví jedinci pak až 10 kg.“

Wikipedie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Merino)

Na závěr ten slíbený animáček. Prostě boží! 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *